Ara

Gıda Alanında Sirke

Yazar
Gıda Alanında Elma Sirkesi Kullanımı Uzun yıllar önce keşfedilen sirke; salatalarda sos olarak, çorbalarda, turşu yapımında, yemeklerde çeşni vermek için kullanılır. Bu marifetli iksir; tavuk, balık, et yemekleri ve dondurma yapımında da kullanılır. Sirkede bekletilen etler, pişirildiğinde hem daha yumuşak olur, hem de etin lezzeti artar. Balzamik Sirke Marine Sosu Ete oldukça karakteristik bir lezzet veren bu sosun içerisinde et yaklaşık 2 saat bekletilmelidir. Malzemeler: Minik parçalara ayırdığınız 2 adet orta boy soğan, 1 yemek kaşığı kuru kekik, çeyrek su bardağı soya sosu, 3 yemek kaşığı esmer şeker, 2 yemek kaşığı balzamik sirke ve 80 ml. zeytinyağı. Hepsini karıştırın ve etinizi marinasyona uğurlayın. Salataların Olmazsa Olmazı Üzüm Sirkesi Birçok alanda kullanıldığı gibi geçmişten günümüze sofralarımızdan eksik olmayan lezzetli salatalarımıza eşsiz tat veren üzüm sirkesi hemen hemen herkesin vazgeçilmezi olarak biliniyor. Sirkeyi Çorbalarınızdan Eksik Etmeyin! Çorbalarınıza lezzet katan sirkelerimiz bir o kadar da sağlık deposu olarak nitelendiriliyor. Sindirime de yardımcı olmasıyla ana öğünlerde başlangıç olarak tüketildiği gibi sabahları bazen kahvaltı öğünü olarak tüketilebilir.

Temizlik Alanında Sirke

Yazar
Temizlik Alanında Elma Sirkesi Kullanımı Ev hanımlarının vazgeçilmez ürünü sirke, yemek, turşu, sos, salamura, kışlık yiyecekler dışında ev temizliğinde de bir numaradır. Sirkenin kullanım alanı çok yönlü ve farklıdır. Yemeklerde de kullandığımız sirke, evimizin temizliği içinde kullanılan en eski ve en etkili formüllerden biridir. Mutfaktan banyoya, evimizin zeminin temizliğinden çamaşır ve bulaşık makinelerine, halı temizliğinden aksesuar olarak kullandığımız araçların parlatılmasına, kötü kokuların giderilmesinden inatçı lekelerin çözümüne kadar birçok alanda birinci tercihtir. Sadece yemek ve temizlikte değil hanımların kişisel bakımlarında kullandığı vazgeçilmez bir mucize olduğunu söylemek mümkündür. Bulaşık Makinasında Beyaz Sirke Mucizesi Bulaşık makinesine sirke koymak, bulaşıkları parlatmak için mükemmeldir. Ancak sirkeyi makineye nasıl koyduğunuz çok daha önemlidir. Beyaz sirke, ev yapımı temizlik ürünleri için ideal bir malzemedir. Camları temizlemeden, lavaboyu dezenfekte etmeye kadar pek çok farklı alanda beyaz sirke güvenle kullanılabilir. Meyve ve Sebzelerin Yıkanmasındaki Önemi Hayatımızda sağlıklı beslenme konusunda meyve ve sebze tüketiminin oldukça önemli bir yeri vardır. Söz konusu ürünlerin tüketimi kadar temizliği de bir hayli öneme sahiptir. Meyve ve sebzelerin temizlenmesindeki hassasiyetimiz, söz konusu yeşillikler olunca daha da artmaktadır. Meyve, sebze ve yeşilliklerin, içine 1/3 oranında Yakamoz Beyaz Sirke eklediğiniz bol suda yıkayarak gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Zemin Temizliğinde Kullanımı Beyaz sirke ile zemin temizliği yapmadan önce zemini süpürge ile iyice süpürün. 3 litre kadar ılık suya yarım çay fincanı beyaz sirke ekleyin. Bu suyla yüzeye paspas yapın. Sirkeli karışımı zeminden durulamanıza gerek yok ancak sirke kokusu sizi epey rahatsız ediyorsa paspası sıktığınızdan emin olun.

Ziraat Alanında Sirkenin Önemi

Yazar
Yabani otlardan kurtulmak için kimyasallara para harcamaktan vazgeçin. Bunun yerine bitkilerinizin üzerine sirke dökmeyi deneyin. Sirkenin yapısında bulunan asetik asit, fazla otların büyümelerini durdurur ve toprağa zarar vermez. Birebir ölçülerde sirke ve su karışımı ise karıncaların ve kemirgen hayvanların bahçenizden uzak durmalarını sağlar. Taze çiçek buketinizi koyduğunuz vazonun suyuna 2 yemek kaşığı sirke ve 1 çay kaşığı şeker koymak, daha uzun bir süre boyunca taze kalacaktır. Sirke, bahçede pahalı kimyasalların yerine geçmekle kalmıyor, aynı zamanda da tuvalet temizliği ve dezenfektan ürün yerine de kullanılabiliyor. Yabani Otları Gidermek Sirke yabani otlarla savaşta çok etkilidir. Sirke ile en etkili tarım ilacını yapabilirsiniz: 1 galon % 10’luk sirke, 1 ons portakal suyu veya d-limonen, 1 tatlı kaşığı sıvı sabun (arap sabunu) karıştırarak zararlılarla mücadelede kullanılabilir. Bahçedeki Karınca ve Böcekleri Uzaklaştırmak Özellikle yaz aylarında bahçenizi istila eden karıncaları öldürmeden kovmak için sirke kullanabilirsiniz. Bir sprey şişesinin yarısını su ve yarısını sirke ile doldurun. Karıncaların yürüyüş yollarının etrafına, bahçenizin duvarlarına püskürtün. Ayrıca karıncaları ve sinekleri uzak tutmak için sirkeyi evinizin pencere kenarlarına da püskürtebilirsiniz.

Kozmetikte Sirkenin Kullanım Amaçları

Yazar
Kozmetik Alanında Elma Sirkesi Kullanımı Elma sirkesi, pişirmekle ve doğal ilaçlarla alakalı her türlü işte binlerce yıldır kullanılan doğal bir üründür. Yüksek dozdaki asit, antioksidanlar ve yapı maddeleri; soğuk algınlığı, sindirim güçlüğü ve enfeksiyon gibi hafif hastalıkların atlatılmasına yardımcı olur. Bu uygulamaların yanında bu özelliklerin kozmetik maksatlı kullanılabileceğini bilmeniz gerekir. Sivilce, güneş yanıkları, cilt lekesi ve diğer göze hoş gelmeyen lekelere iyi geldiği gözlenmiştir. Bu faydalar, fermantasyon işlemi sırasında elde edilen zengin bakteri ve mayalara bağlıdır. Yüz Toniği Sulandırılmış elma sirkesini pamukla yüze sürerek tonik ve temizleyici olarak kullanabilirsiniz. Saç Durulama Kafa derisinin pH dengesini korumakta ve kepekleri engellemekte sirke etkilidir. Haftada bir kez 1/3 bardak sirkeyi 4 bardak suya ekleyerek saçlarınızı durulamanız yararlı olur. Deodorant Koltuk altlarına sürüldüğünde kokuya neden olan bakterileri öldürerek doğal deodorant görevi görür. Ağız Sağlığı Sulandırılmış elma sirkesiyle gargara yapmak nefes kokusunu giderir ve dişleri beyazlaştırır. Sulandırılmadan uygulanırsa diş minelerine zarar verir.

Gıda Alanında Sirke Kullanımı

Yazar
Gıda Alanında Elma Sirkesi Kullanımı
Uzun yıllar önce keşfedilen sirke; salatalarda sos olarak, çorbalarda, turşu yapımında, yemeklerde çeşni vermek için kullanılır. Bu marifetli iksir; tavuk, balık, et yemekleri ve dondurma yapımında da kullanılır. Sirkede bekletilen etler, pişirildiğinde hem daha yumuşak olur, hem de etin lezzeti artar. Balzamik Sirke Marine Sosu  Ete oldukça karakteristik bir lezzet veren bu sosun içerisinde et yaklaşık 2 saat bekletilmelidir. Malzemeler: Minik parçalara ayırdığınız 2 adet orta boy soğan, 1 yemek kaşığı kuru kekik, çeyrek su bardağı soya sosu, 3 yemek kaşığı esmer şeker, 2 yemek kaşığı balzamik sirke ve 80 ml. zeytinyağı. Hepsini karıştırın ve etinizi marinasyona uğurlayın. Salataların Olmazsa Olmazı Üzüm Sirkesi Birçok alanda kullanıldığı gibi  geçmişten günümüze sofralarımızdan eksik olmayan lezzetli salatalarımıza eşsiz tat veren üzüm sirkesi hemen hemen herkesin vazgeçilmezi olarak biliniyor. Sirkeyi Çorbalarınızdan Eksik Etmeyin! Çorbalarınıza lezzet katan sirkelerimiz bir o kadar da sağlık deposu olarak nitelendiriliyor. Sindirime de yardımcı olmasıyla ana öğünlerde başlangıç olarak tüketildiği gibi sabahları bazen kahvaltı öğünü olarak tüketilebilir.

Sağlıkta Sirke Mucizesi

Yazar
Sağlık Alanında Elma Sirkesi Kullanımı
Sirkenin MÖ 5000 yıllarında bulunduğu söyleniyor. Kendi haline bırakılan üzüm suyu önce şaraba sonra da sirkeye dönüşmüş. Önceleri yiyecekleri saklamakta kullanılan sirkenin tıp alanındaki kullanımları sonradan gelmiş. Hipokrat sirkeyi yaraları iyileştirmekte kullanmış. 1700’lerde tıp alanında çalışanlar sirkeyi zehirli sarmaşık zararından mide ağrılarına kadar çok çeşitli alanlarda kullanmışlar. Sirke Tip 1 diyabetin tedavisinde bile kullanılmış. Fransızca ekşi şarap anlamında olan sirke (vinegar) fermente olabilecek herhangi bir karbonhidratla yapılabilir, örneğin, üzüm, hurma, hindistan cevizi, patates, pancar ve tabii elma. Geleneksel olarak sirke uzun ve yavaş bir fermantasyon süreciyle yapılır. Böylece meyvenin içindeki doğal asetik asit, gallik asit, kateşin, epikateşin, kafeik asit gibi biyoaktif bileşenler açısından zenginleşir, bu da antioksidan, antimikrobiyal gibi bir çok faydalı etkilerini güçlendirir.  Diyabet Sirkenin kan şekerinin düzenlenmesinde etkili olduğu gösterilmiştir. Kan Şekerini Düzenler Elma sirkesi kullandığınız zamanlar kan şekeri seviyesinin düştüğünü görebilirsiniz. Elma sirkesi insülin duyarlılığını arttırabilir. Yüksek insülin düzeyinin vücutta sürekli hale gelmesi insülin direncine ve sonrasında ise tip 2 diyabete neden olur.  Kalp Sağlığı Sirke, kolesterolü, trigliseridleri ve tansiyonu düşürmekte etkili olduğu için kalp sağlığın destekler. Sirkenin düzenli tüketimi kan trigliseritlerini, kolesterolü ve kan basıncını düşürür. Böylece, kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskinde azalma görülür. Sirke bazı kanser türlerinde kanser gelişiminin önlenmesinde önemli katkıları vardır. Cilt Tahrişleri Cildi temizleyen ve gözenekleri açan sirke, su ile karıştırılarak pamuk yardımıyla cilde sürülür. Cilt üzerindeki bakterileri öldürerek mikrobiyal sorunları azaltır. Akne gibi bakteri üremesi ile artan cilt sorunlarının tedavisinde destek olarak kullanılabilir. Cilt lekeleri için elma sirkesi kullanılabilir.
Back to Top